داستان تولد عشق زمینی از زبان افلاطون

#افلاطون در کتاب «ضیافت»، داستان هایی را درباره مفهوم #عشق از زبان بزرگان زمان خود تعریف کرده است که یکی از این داستانها، از زبان آریستوفانس است که داستان بوجود آمدن عشق میان دو جنس را نقل کرده.


و اما داستان :

انسانها در آغاز سه نوع بودند؛

  • جنس زن
  • جنس مرد
  • جنس سوم (که هم خاصیت مرد و هم زن را داشت)

هر جنس، چهار دست و چهار پا داشت و دو صورت در پشت و روی کله اش داشت و دو آلت و چهار گوش.


انسانها در آن زمان بسی قدرتمند شده بود و این غرور آنقدر بالا گرفت که در صدد یورش برای حذف خدایان برآمدند. ازین رو زئوس و دیگر خدایان کنار هم جمع شدند تا برای اینکه مقابل انسانها بایستند، راهی پیدا کنند. از سویی نمیشد همه انسانها را کشت. زیرا انسانها به درگاه خدایان قربانی های بسیار می کردند و از طرفی هم خدایان گستاخیِ انسان را نمی تافتند.


سرانجام زئوس به بقیه خدایان گفت: باید این انسان را ضعیف کنیم تا هم زنده بماند و هم گستاخ نباشد. برای همین باید آنها را به دو نیمه کنیم. سپس شروع کرد و آدمیان را از وسط به دو نیمه کرد وبدین صورت انسان های نخستین که دو نیم شده بودند، دنبال نیمه دیگر خود بودند و چون به او می رسیدند، او را با دو دست سخت در بغل میگرفتند تا یکی شوند، اما چنین نمی‌شد.


نیمه انسانها که چنین دیدند، اعتصاب کردند و بر آن شدند تا بدون دیگری هیچ نکنند و کم‌کم می‌مردند و دیگری را در آغوش می‌گرفتند تا به او ملحق شوند. زئوس که این وضع را دید دلش نرم شد و تدبیری کرد. او آلات تناسلی دو نیمه را بسوی جلو گردانید تا آن دو نیمه چون بهم ملحق گردند، تلذذ کنند و از یکدیگر بهرمند شوند.


اینگونه بود که عشق متبادلی بشر ایجاد شد و بشر با رسیدن به نیمه خودش تسکین می‌گیرد و نمیخواد دمی از او جدا شود، اما خودش دلیل این طلب را نمی‌داند.


همجنس خواهی در رساله افلاطون

در همین رساله، افلاطون میگوید که چگونه همجنس‌گرایی ایجاد شد. آن آدمیان اولیه که از جنس مرد بود ، وقتی دو نیم شد، به دو مرد تقسیم شد و آن آدمیان نخستین که زن بود و دو نیم شد، به دو زن تقسیم شد. و نوع سوم که نیمی زن و نیمی مرد بود به یک زن و یک مرد تقسیم شد و دگرجنس‌گرا شد.
/ 4 نظر / 693 بازدید
mind-bwr

جالب انگیز بود مگه خمیر بودن اینا هی چپ و راستشون میکرده بدبختارو، فکر کن صب پاشی ببینی سرجاش نیست ببینی پس کلته :|

taba14

تلذذ جنسی که عشق نیست.

live-me

هم جالب هم چرت ولی در هر دو صورت :) باید زد . به من هم سر بزنین .

leaderlian

اینجا که میان تو بغل هم هیچ اتفاقی نمی افته جالبه